Erhverv
Ny rekord for udenlandske direkte investeringer i Sverige
Sidste år blev der foretaget udenlandske direkte investeringer i Sverige for 512 milliarder svenske kroner, hvilket er en historisk rekord. Det er næsten tre gange så meget som i 2021, hvor investeringerne var på 178 milliarder svenske kroner. Det viser statistik fra Business Sweden ifølge det svenske nyhedsbureau TT.
Den kraftige stigning i udenlandske direkte investeringer i Sverige går imod den globale tendens, som peger nedad, skriver TT. Ifølge Business Swedens cheføkonom Lena Sellgren er det ikke kun den svage svenske kronekurs, som ligger bag udviklingen. Det er heller ikke investeringsklimaet i Sverige, som ifølge Business Swedens seneste undersøgelse ligger på 3,6 på en fempunktsskala, hvilket karakteriseres som acceptabelt, men ikke fremragende.
I stedet mener Lena Sellgren, at det er Sveriges “innovationsvenlige erhvervsliv” og det faktum, at landets virksomheder er på forkant med digitalisering og grøn omstilling, der tiltrækker udenlandsk kapital.
– Miljøteknologi, digitale løsninger og energieffektivitet bliver fremhævet i vores undersøgelser. Vi er stærke på disse områder, siger Lena Sellgren til TT og tilføjer, at hun forventer, at de direkte udenlandske investeringer vil aftage i 2023-2024 både i Sverige og globalt. (News Øresund)
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Erhverv12 måneder agoDen skånske færgetrafik skrumper – undtagen i Malmø
