Øresund
Øresundsbroen går mod trafikrekord i 2016
Der skal blot passere 56.000 køretøjer til over Øresundsbroen i december for at 2016 bliver året med mest trafik nogensinde, siden broen åbnede i år 2000. Formentlig er det allerede sket – til sammenligning passerede 511.000 køretøjer broens betalingsstation i december 2015.
Den totale trafik over Øresundsbroen er øget med 4,9 procent fra januar til november i år, sammenlignet med samme periode i fjord, korrigeret for skuddagen. Kun personbilstrafikken, som udgør cirka 90 procent af den totale trafik, er modsvarende øget med 4,8 procent.
Trafikken er øget allermest i efteråret. Fra august til og med november steg det totale antal køretøjer med 6,6 procent og personbilstrafikken med 6,7 procent.Ifølge Øresundsbro Konsortiet er taxi- og bustrafikken – og i efteråret selv pendlingstrafikken – øget på grund af grænse- og ID-kontrollerne. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag

