Øresund
Øresundsdebatten uge 11: Børsen genskabes i en mere oprindelig skikkelse og en dansk skuespiller, der bruger AI som hjælp til at tale perfekt svensk på film

Børsen får mere af sit oprindelige udseende tilbage, når den 400 år gamle bygning genopbygges efter sidste års brand. En dansk billedbogsabe har fået fornyet aktualitet, og en dansk skuespiller bruger AI som hjælp til at tale perfekt svensk på film. Det er indholdet bag nogle overskrifter fra den seneste Øresundsdebat. News Øresund følger og udarbejder løbende aktuelle debatartikler og kronikker samt dybdegående reportager og interviews med fokus på Øresundsregionen, Danmark og Sverige.
Berlingske 6. marts 2025: Om fire år rejser Børsen sig endelig fra asken: Men det bliver en anden bygning end den, der brændte
”Dansk Erhverv lover, at det 56 meter høje dragespir i 2029 igen vil vogte over Christian IV’s gamle bygning i København”, skriver Berlingske.
Den ødelæggende brand den 16. april sidste år beskadigede mere end halvdelen af den 400 år gamle bygning, og resten af bygningen fik vand- og røgskader. Når Børsen genopbygges, vil det være mere i stil med den oprindelige bygning. Vinduerne, som tidligere har båret deres præg fra forskellige renoveringer, bliver nu ensartede, og hovedindgangen flyttes fra midten af langsiden til den historiske børsrampe på den korte side mod Christiansborg. Fra hovedindgangen vil det være muligt at se gennem den 128 meter lange bygning helt ud til den anden gavl, hvor Børsens daglige reception vil være placeret.
Altinget Danmark 5. marts 2025: Han har før beskrevet den borgerlige krise. Ny strømning kan genantænde splittelsen, advarer han
“Vanopslaghs idé om en “oprydningsgeneral”, som skal gennemgå de statslige udgifter med en tættekam, er ét af flere tegn på, at et globalt politisk stemningsskift også vejrer morgenluft i Danmark. Det siger Christian Egander Skov, der blandt andet er forfatter til ‘Borgerlig krise’. Det skriver danske Altinget og sigter til Liberal Alliances partileder Alex Vanopslagh.
Berlingske 4. marts 2025: Jesper Christensen har fået »hjælp« til at tale perfekt svensk – filmfolk er bekymrede
Når den danske skuespiller Jesper Christensen medvirker i Tomas Alfredssons dramaserie “Trolösa”, får filmholdet hjælp af AI-teknologi til at justere Jesper Christensens udtale, så han taler perfekt svensk. Det vækker bekymring i filmbranchen, skriver Berlingske, mens Miso Film mener, det er en naturlig løsning. »I den her sammenhæng, hvor vi har en dansk skuespiller, som spiller på svensk, virkede det oplagt at bruge teknologien til at hjælpe det på vej,« siger Christian Rank, der er administrerende direktør for den svenske afdeling i produktionsselskabet Miso Film, som har produceret serien.
Dagens Nyheter 1. marts 2025: Den muntre danske klassiker om aben Osvald har fået fornyet aktualitet
I en anmeldelse af den danske billedbogsklassiker “Aben Osvald” fremhæver Dagens Nyheter bogens opbyggelige og positive plot som en kontrast til nutidens nyhedsstrøm. “Når den store gale abe kommer, skal man passe på, tilbyde æbler, pille ham for lopper og tilmed stille op til at agere pude, hvis man er uheldig (hvilket Osvald er). Men en dag siger Osvald nej. Heldigvis får han gruppen med sig, hvilket fører til, at den store gale abe mister sin position som skovens frygtindgydende overhoved.”
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Erhverv12 måneder ago
Mange virksomheder, men svært at tiltrække kapital til Skånes farmaceutiske klynge
-
Infrastruktur12 måneder ago
Trafikverkets kommende Øresundsrapport: “Det skorter allerede i dag på redundans”
-
Infrastruktur12 måneder ago
Efter kollapset: E6 forbi Stenungsund forventes at åbne for trafik allerede til sommer