Infrastruktur
Øresundsregionen vil øge cykeltrafikken


I Malmø, Lund og København foregår næsten 40 procent af alle rejser på cykel. Foto: News Øresund – Peter Mulvany.
Manglen på parkeringspladser er den største forhindring for at øge cykeltrafikken. Det mener kommunerne omkring Øresund, det har startet et nyt samarbejde med universiteterne i regionen – for at få flere til at cykle. Planen er at udvikle nye parkeringspladser for cyklister.
Fremfor alt er det manglen på sikre cykelparkeringer i nærheden af togstationerne, der forhindrer antallet cyklister fra at stige. Det mener de lokale myndigheder.
I Malmø, Lund og København foregår næsten 40 procent af alle rejser på cykel. Cykelkørsel skal helst stige endnu mere i fremtiden.
– Vi har en stærk cykelkultur på begge sider af Øresund, og sammen kan vi opnå meget mere, hvis vi samarbejder og lærer af hinanden. Vi håber også, at flere ønsker at deltage i samarbejdet, både fra det offentlige og det private, siger Carolina Skov, byrådsmedlem i Malmø, i en pressemeddelelse fra Öresundskomiteen. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet