Infrastruktur
Øresundstog ombygger togvogne

Pendleren Jesper Svensson ved de nye bagagereol i Øresundtoget. Foreløbig er kun et enkelt tog moderniseret inden Öresundståg AB beslutter, hvad der skal ske med de øvrige togvogne. (Foto: News Øresund – Peter Mulvany)
Bagagereoler og noget at holde fast i skal give mere plads i myldretidstog. Testtog skal fra begyndelsen af juni køre i Sverige og Danmark og evalueres af passagerne.
En ny indretning af Øresundstogene skal fremover øge komforten for passagerne i myldretiden og forbedre forholdene for handicappede i kørestol. Öresundståg AB præsenterede onsdag et testtog med handicappladser, støttestænger for stående passagerer at holde fast i og rengøringsvenlige toiletter. Hovedattraktionen er bagagereoler i fire etager i vestibule og storrumkupéer. Ved onsdagens visning på Malmö Centralstation fik passagerne et første kig på den nye indretning.
”Vi har fået en utrolig positiv reaktion på bagagereolen, som passagerne føler har manglet,” siger Katarina Lewalska, projekt- og udviklingsansvarlig, Öresundståg AB til News Øresund
Indretningen fik onsdag en god modtagelse fra Jesper Svensson, pendler på Øresundstoget, da News Øresund spurgte ham om hans indtryk af det nye tog. Passagerer til og fra Kastrup Lufthavn kan især morgen og eftermiddag på mandage og fredage fylde op i fællesrummet med kufferter og tasker, fortæller han.
”Kufferterne tager meget plads på gulvet, så man hverken kan stå eller gå gennem toget. Det er utroligt godt med mere plads til bagage og rullestole,” siger Jesper Svensson.
Til gengæld for den ekstra plads til kørestole forsvinder kaffeautomaterne fra togene. På sigt er det planen at samtlige 109 vogne skal moderniseres. Fremvisningen fortsætter torsdag på Malmø Centralstation, hvorefter det er Växjös tur at besigtige toget. Dernæst vil den fra starten af juni blive indsat i almindelig drift overalt på Øresundstogets net fra Helsingør over København og Øresundsbroen til Malmö og videre op i Skåne. I en seks ugers periode kan både danske og svenske passagerer i testtoget svare på et spørgeskema, der vil blive brugt som grundlag for Øresundstågs beslutning i efteråret om vognenes fremtidige udseende. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
