Arbejdsmarked
Ørestat: pendling over sundet vil stige i år

Det lysner for Øresundsintegrationen. Efter flere års tilbagegang vender pendling fra Skåne til Sjælland igen opad i 2014. Det skriver det dansk-svenske statistiksamarbejde Ørestat i et nyhedsbrev.
Pendling over Øresund har været faldende i de seneste år. Men nu vender det. I 2013 har antallet af daglige pendlere fra Skåne til Sjælland stabiliseret sig på et niveau på 14.000 personer. I år kommer der et vendepunkt, tror man på Ørestat.
– Faldet i antallet af pendlere er stagneret i 2013. Vi tror, at konjunkturen er på vej at vende, og at vi nu er i stormens øje. Vi kan ser det også på beskæftigelsen i hovedstadsområdet, hvor nedgangen er gået i stå. Det betyder, at vi nu er der, hvor der kommer til at ske noget, siger Daniel Svärd, projektkoordinator på Ørestat.
Region Skåne har tidligere forudsagt i en prognose, at toppunktet fra 2008 med 19.000 pendlere fra Skåne til Sjælland ikke vil blive nået førend 2022.
Årsstatistikken for pendling, som er offentliggjort betydeligt senere end hidtil, viser et fald i antallet af pendlere 2012. Fra Skåne til Sjælland pendlede sidste år i alt cirka 15.000 personer, hvilket er omkring 1.000 færre end i 2011. Dette betyder, at antallet af pendlere var 4.000 færre mellem 2008 og 2012.
I den anden retning, fra Sjælland til Skåne, steg antallet af pendlere i 2012 til 900 personer. Pendlere i retningen Danmark-Sverige har generelt en højere gennemsnitsalder og højere uddannelsesniveau end pendlere fra Skåne til Sjælland, hvor halvdelen er under 40 år gamle. (News Øresund – Jenny Andersson)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Erhverv11 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark10 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt
-
Danmark11 måneder ago
Dansk politi udstationeret i Stockholm og svensk i København efter svenske skyderier i Danmark