Energi
Rekordlave priser på benzin i Sverige

Benzin og diesel er billigere i Sverige end i de fleste andre dele af Europa. Sammenlignet med den disponible indkomst har det aldrig været billigere for en svensker at tanke. Det skyldes de lavere afgifter og de stærkt reducerede reduktionsforpligtelser.
I dag er det muligt at tanke en benzinbil for knap 11 danske kroner per liter i Sverige. Diesel koster, hvad der svarer til 11,50 DKK. Kun i Bulgarien, Nordmakedonien og nogle få andre europæiske lande med lavere levestandard er brændstoffet billigere.
I et interview med Dagens Nyheter siger Carl-Erik Stjernvall, chef for bæredygtighed hos bilistorganisationen M Sverige, at svenskerne aldrig har betalt mindre af deres disponible indkomst for at fylde bilen op.
De svenske regeringspartier gik til valg på at sænke benzinprisen, og det løfte har de indfriet. Det har de gjort ved at sænke skatten på benzin og diesel og kraftigt reducere reduktionsforpligtelsen – den mængde vedvarende biobrændstof, der skal blandes i. Det er et tiltag, som er blevet kritiseret af OECD for at øge Sveriges CO2-udledning så meget, at landet ikke længere vil være i stand til at opfylde sine 2030-mål.
Brændstofpriserne er også blevet presset nedad, fordi den svenske krone er blevet styrket i forhold til dollaren i løbet af året.
Carl-Erik Stjernvall fra M Sverige mener, at den billige benzinpris, kombineret med bortfaldet af subsidier til elbiler, betyder, at overgangen til eldrift vil gå langsomt:
-De fleste, der køber en elbil, forventer, at den er betydeligt billigere i drift end en benzinbil. Da benzinpriserne var på deres højeste, sagde mange, at de ville give op og købe en elbil. Sådan er det ikke længere, siger han til DN.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Erhverv12 måneder ago
Mange virksomheder, men svært at tiltrække kapital til Skånes farmaceutiske klynge
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Trafikverkets kommende Øresundsrapport: “Det skorter allerede i dag på redundans”
-
Forskning12 måneder ago
Danske fonde vil synliggøre Danmarks stærke position inden for forskning og tiltrække udenlandske forskere til landet