Energi
Rekordlave priser på benzin i Sverige
Benzin og diesel er billigere i Sverige end i de fleste andre dele af Europa. Sammenlignet med den disponible indkomst har det aldrig været billigere for en svensker at tanke. Det skyldes de lavere afgifter og de stærkt reducerede reduktionsforpligtelser.
I dag er det muligt at tanke en benzinbil for knap 11 danske kroner per liter i Sverige. Diesel koster, hvad der svarer til 11,50 DKK. Kun i Bulgarien, Nordmakedonien og nogle få andre europæiske lande med lavere levestandard er brændstoffet billigere.
I et interview med Dagens Nyheter siger Carl-Erik Stjernvall, chef for bæredygtighed hos bilistorganisationen M Sverige, at svenskerne aldrig har betalt mindre af deres disponible indkomst for at fylde bilen op.
De svenske regeringspartier gik til valg på at sænke benzinprisen, og det løfte har de indfriet. Det har de gjort ved at sænke skatten på benzin og diesel og kraftigt reducere reduktionsforpligtelsen – den mængde vedvarende biobrændstof, der skal blandes i. Det er et tiltag, som er blevet kritiseret af OECD for at øge Sveriges CO2-udledning så meget, at landet ikke længere vil være i stand til at opfylde sine 2030-mål.
Brændstofpriserne er også blevet presset nedad, fordi den svenske krone er blevet styrket i forhold til dollaren i løbet af året.
Carl-Erik Stjernvall fra M Sverige mener, at den billige benzinpris, kombineret med bortfaldet af subsidier til elbiler, betyder, at overgangen til eldrift vil gå langsomt:
-De fleste, der køber en elbil, forventer, at den er betydeligt billigere i drift end en benzinbil. Da benzinpriserne var på deres højeste, sagde mange, at de ville give op og købe en elbil. Sådan er det ikke længere, siger han til DN.
(News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
