Kultur
Sådan gik det til, da Shane McGowan skrev “Fairytale of New York” i Malmø
I “Fairytale of New York” tager Shane McGowan os med til en trist juleaften i en slidt bar i New York. Men selv lå han i en seng på Malmö Allmänna Sjukhus med dobbeltsidet lungebetændelse, da linjerne blev skrevet.
Nu har Malmö Stad markeret tilblivelsen af den kendte julesang med en plakette på hotellet, hvor bandet var indkvarteret.
Det irske band The Pogues skal spille på Kulturbolaget i Malmø en novemberaften i 1985. Sangeren Shane McGowan, der næppe er kendt for et dydigt levned, er i så dårlig forfatning, at han indlægges på Malmö Allmänna Sjukhus, hvor han får konstateret dobbeltsidet lungebetændelse. Bandet gennemfører koncerten alligevel, og bassistens kæreste, en lettere ædru Elvis Costello, træder til som sanger i det, der bliver en af Kulturbolagets mest omtalte koncerter.
Om natten vågner Shane McGowan i sin hospitalsseng og beder om papir og pen. Han begynder at skrive tekstlinjer om en juleaften i New York, som bliver til “Fairytale of New York”. The Pogues indspiller sangen sammen med Kirsty MacColl, og den særegne julesang bliver en af de mest spillede i store dele af den vestlige verden.
Nu har Malmö Stad markeret, at “Fairytale of New York” blev skrevet i byen, med en plakette uden for Hotel Temperance i Gamla Väster, hvor bandet boede under sit ophold i Malmø.
(News Øresund)
-
Samfund4 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked8 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur10 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Sverige10 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Øresund12 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Danmark7 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Arbejdsmarked7 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige

