Integration
Saml alle Øresunds borgmestre til en snak om samarbejde – et af flere forslag på Info Nordens 25års-konference
Lad borgerne i Norden gå til stemmeurnerne, så de kan vælge deres repræsentanter til Nordisk Råd; opret et nordisk ministerråd for transport og inviter alle borgmestre i Øresund til et fælles møde. Det var nogle af de mange forslag og initiativer, der blev rejst blandt talerne, da Nordisk Ministerråds informationstjeneste Info Norden i denne uge fejrede sit 25-års jubilæum med en konference i København.
- Indbyd alle borgmestre i Øresund til et fælles møde, så de kan få mulighed for at drøfte Øresundssamarbejdet. Det mener Danmarks repræsentant i Nordiska Gränshinderrådet, Annette Lind, der også er socialdemokratisk politiker.
- Etabler direkte valg til Nordisk Råd, men bevar også det nuværende system, hvor parlamentarikere fra de nordiske lande sidder i rådet – for eksempel ved at oprette to kamre. Det mener formand for Foreningen Norden i Danmark, Lars Barfoed, der tidligere har haft flere ministerposter for Det Konservative Folkeparti. Forslaget blev støttet af Bertel Haarder, tidligere minister i Venstre og repræsentant for Gränshinderrådet, på betingelse af, at de nordiske regeringer lovede hinanden at respektere parlamentarikernes beslutninger.
- Inddrage civilsamfundet i den nordiske dialog i endnu højere grad end i dag for at involvere borgerne i samarbejdet, opfordrede nu tidligere minister for nordisk samarbejde i Danmark, Louise Schack Elholm (Venstre).
- Øg koordineringen af love og regler mellem de nordiske lande, så det for eksempel bliver muligt at kunne identificere sig elektronisk i hele Norden. Anbefalingen kommer fra forskningsinstituttet Nordregios projekt “En nystart av nordisk arbetskraftsmobilitet”, som blev præsenteret af senioranalytiker Anna Lundgren.
- Opret et nordisk ministerråd for transport, som der er for nordisk samarbejde, miljø og klima samt forskning og uddannelse. Det er nødvendigt for at øge det nordiske samarbejde om infrastruktur. Forslaget kom fra Annette Lind og blev støttet af Lars Barfoed.
- Tal mindre om svære grænsehindringer og mere om de positive aspekter ved det nordiske samarbejde, for det er trods alt relativt få, der oplever problemer. Sådan lyder opfordringen fra Johan Strang, lektor i nordiske studier ved Helsinki Universitet.
News Øresund – Anna Palmehag
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
