Politik
Sophie Hæstorp Andersen ny formand for Greater Copenhagen
Ved et bestyrelsesmøde onsdag blev det nye formandskab for det politiske dansk-svenske samarbejde Greater Copenhagen vedtaget. Københavns overborgmester Sophie Hæstorp Andersen (S) bliver formand i 2022 og vil desuden være en af talspersonerne for arbejdet med et integreret arbejdsmarked mellem Sverige og Danmark.
Københavns overborgmester Sophie Hæstorp Andersen overtager formandsposten i Greater Copenhagen-samarbejdet efter Carl-Johan Sonesson (M), der er regionstyrelsens formand i Region Skåne. Hun vil frem for alt fokusere på det fælles arbejdsmarked blandt andet gennem at fortsætte arbejdet med dansk-svenske jobmesser samt arbejde for at forbedre infrastrukturen og den internationale tilgænglighed blandt andet gennem mere samarbejde omkring infrastrukturplanlægning og genåbning af København Lufthavns flyruter.
– Genstart bliver overskriften for mit formandskab: Af vores metropol og vores virksomheder – der mange steder råber på arbejdskraft. Og ikke mindst genstart af det sammenhængende arbejdsmarked i hele Øresundsregionen. Det er nu, vi har en historisk chance og pligt for både at få dem, der har været længst fra arbejdsmarkedet i arbejde, samt tiltrække talenter til vores region og dermed hjælpe vores virksomheder med at rekruttere den nødvendige arbejdskraft, der kan fremme en bæredygtig vækst, siger Sophie Hæstorp Andersen i en pressemeddelelse.
På grund af det danske region- og kommunalvalg i november sidste år, er der desuden tilkommet flere nye medlemmer i Greater Copenhagens bestyrelse: Mikael Smed, borgmester i Vordingborg, Mads Andersen, byrådsmedlem i Køge, Karsten Längerich, borgmester i Allerød, Jan Hendeliowitz, regionrådsmedlem i Region Sjælland samt Lars Johnsson, borgmester i Hässleholm, som overtager den bestyrelsesplads, som roterer mellem Landskrona, Trelleborg og Hässleholm. Formandskabet skifter hvert år. (News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
