Politik
Sophie Hæstorp Andersen ny formand for Greater Copenhagen

Ved et bestyrelsesmøde onsdag blev det nye formandskab for det politiske dansk-svenske samarbejde Greater Copenhagen vedtaget. Københavns overborgmester Sophie Hæstorp Andersen (S) bliver formand i 2022 og vil desuden være en af talspersonerne for arbejdet med et integreret arbejdsmarked mellem Sverige og Danmark.
Københavns overborgmester Sophie Hæstorp Andersen overtager formandsposten i Greater Copenhagen-samarbejdet efter Carl-Johan Sonesson (M), der er regionstyrelsens formand i Region Skåne. Hun vil frem for alt fokusere på det fælles arbejdsmarked blandt andet gennem at fortsætte arbejdet med dansk-svenske jobmesser samt arbejde for at forbedre infrastrukturen og den internationale tilgænglighed blandt andet gennem mere samarbejde omkring infrastrukturplanlægning og genåbning af København Lufthavns flyruter.
– Genstart bliver overskriften for mit formandskab: Af vores metropol og vores virksomheder – der mange steder råber på arbejdskraft. Og ikke mindst genstart af det sammenhængende arbejdsmarked i hele Øresundsregionen. Det er nu, vi har en historisk chance og pligt for både at få dem, der har været længst fra arbejdsmarkedet i arbejde, samt tiltrække talenter til vores region og dermed hjælpe vores virksomheder med at rekruttere den nødvendige arbejdskraft, der kan fremme en bæredygtig vækst, siger Sophie Hæstorp Andersen i en pressemeddelelse.
På grund af det danske region- og kommunalvalg i november sidste år, er der desuden tilkommet flere nye medlemmer i Greater Copenhagens bestyrelse: Mikael Smed, borgmester i Vordingborg, Mads Andersen, byrådsmedlem i Køge, Karsten Längerich, borgmester i Allerød, Jan Hendeliowitz, regionrådsmedlem i Region Sjælland samt Lars Johnsson, borgmester i Hässleholm, som overtager den bestyrelsesplads, som roterer mellem Landskrona, Trelleborg og Hässleholm. Formandskabet skifter hvert år. (News Øresund)
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Forskning12 måneder ago
Lund-professor ny rektor for Malmö Universitet
-
Ejendomme12 måneder ago
Svenske Catena ønsker at vokse mere i Danmark og rekrutterer en dansk regionschef