Politik
Sverige sender våben til en krigszone for første gang i 83 år
Den danske og svenske regering vil i lighed med mange andre europæiske lande sende våben og beskyttelsesudstyr for at støtte Ukraine i krigen mod Rusland. Sidste gang Sverige sendte våben til et land i krig var for 83 år siden, til støtte af Finland, da de blev angrebet af Sovjetunionen under 2. Verdenskrig i 1939. I Danmark har der ikke fundet en sådan aktion sted i moderne tid, sagde statsminister Mette Frederiksen på en pressekonference søndag.
Den svenske Riksdag vedtog mandag at Sverige skal levere 5.000 skulderbårne panserværnsraketter af typen Pansarskott 86, 135.000 feltrationer, 5.000 beskyttelsesveste og 5.000 hjelme til den ukrainske hær. Derudover sendes 500 millioner svenske kroner i direkte støtte til det ukrainske forsvar. Sidste gang Sverige sendte våben til et land i krig var for 83 år siden, til støtte af Finland under Vinterkrigen. Vänsterpartiet var det eneste parti, der stemte imod forslaget med henvisning til de eksisterende regelværk for våbeneksport til aktive krigszoner. Tirsdag ændrede partiet dog mening om dette princip og meddelte, at partiet vil tage stilling til at sende våben til konfliktramte lande i fremtiden.
Danmark meddelte søndag, at der vil blive sendt 2.700 skulderbårne panserværnsraketter til Ukraines militær. Desuden sendes et mobilt hospital, 2.000 beskyttelsesveste og 700 førstehjælpskasser til landet. Det er første gang i nyere tid, at Danmark donerer våben til et land i krig. Derfor er det en principiel beslutning, sagde statsminister Mette Frederiksen på et pressemøde søndag, ifølge Danmarks Radio. Der var bred enighed i Folketinget om tiltagene, oplyser DR. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
