Politics
Sophie Hæstorp Andersen ønsker at fratræde posten som regionsrådsformand – fokuserer på valget till overborgmester i København
Region Hovedstadens regionsrådsformand, Sophie Hæstorp Andersen (S), ønsker at fratræde sin post i august, oplyser Region Hovedstaden i tirsdags i en pressemeddelelse. Sophie Hæstorp Andersen stiller op til valget som ny overborgmester i København ved efterårets lokal- og regionalvalg i Danmark og vil nu lægge al tiden på sit kandidatur, siger hun i pressemeddelelsen. I januar i år blev Lars Gaardhøj valgt som spidskandidat til ny regionsrådsformand for Socialdemokratiet, og det er også ham, som Sophie Hæstorp Andersen ønsker at overdrage posten til pr. 1. august. Regionsrådet skal tage stilling til hendes afgang på et møde den 22. juni. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
