Samfund
Stabilt arbejdsmarked, svagere privatøkonomi og nedgang på boligmarkedet i Skåne ifølge en ny konjunkturrapport
Arbejdsløsheden i Skåne er den laveste siden finanskrisen i 2009. Den steg med 0,1 procentpoint til 8,5 procent i oktober, men har været faldende indtil september og er faldet mere end i de andre storbykommuner og landsgennemsnittet. På boligmarkedet ses et fald på over otte procent i huspriserne i de seneste tre måneder, mens prisændringen på lejligheder har været mere begrænset. Prisfaldet skyldes bl.a. faldende realrenter i kølvandet på stærkt stigende renter, energipriser og fødevarepriser. Det fremgår af rapporten Skånsk konjunktur, der udgives af Sparbanken Skåne i samarbejde med Øresundsinstituttet.
Sverige er på vej ind i en lavkonjunktur i 2023, som forventes at blive efterfulgt af en stabilisering i 2024. Inflationen er steget på kort tid med højere priser på bl.a. energi, fødevarer og byggematerialer, samtidig med at renterne er steget kraftigt. Samtidig er prognosemagerne relativt enige om, at inflationen vil falde betydeligt i 2024.
Situationen på arbejdsmarkedet ses som et lyspunkt sammen med det faktum, at elpriserne er faldet tilbage i løbet af efteråret, og at inflationen i USA faldt uventet kraftigt i oktober. I den negative vægtskål er der nu klare tegn på, at boligpriserne er begyndt at falde i Skåne. Højere inflation og lavere reallønninger forventes også at påvirke restauranter, detailsektoren og byggebranchen i fremtiden. Udviklingen i det skånske erhvervsliv er dog fortsat generelt stærk med hensyn til omsætningen med en stigning på 12 procent, når årets andet kvartal sammenlignes med samme kvartal i 2021.
Beregninger i rapporten viser også, at en skånsk familie med to børn, som bor i villa med bil, har fået en forhøjet månedlig omkostning med 10 156 svenske kroner i løbet af de sidste to år. Det er blandt andet højere priser på brændstof, el og fødevarer samt højere renter, der ligger bag stigningen. (News Øresund)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked5 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
