Okategoriserade
Stabilt kvartalsresultat for Øresundsbroen men stor usikkerhed om helårsresultatet
I løbet af årets første kvartal faldt Øresundsbro Konsortiets omsætning med 1,9 procent til 403 mio. kr., mens overskuddet før værdiændring faldt med 2,2 procent til 265 mio. kroner. Indtil 13. marts forblev trafikken uændret sammenlignet med samme tid sidste år, skønt det daglige gennemsnit faldt lidt på grund af skuddagen. Derefter tiltog coronakrisen og Danmarks beslutning kom om at lukke grænserne. Som et resultat kollapsede trafikken over broen, så den samlede køretøjstrafik i første kvartal endte på minus 15 procent.
Køretøjstrafikken over Øresundsbroen fortsatte med at mindskes i starten af årets andet kvartal. I perioden 1.-27. april faldt trafikken med 71 procent sammenlignet med samme dage forrige år og nu skriver Øresundsbro Konsortiet i en pressmeddelse om at der råder stor usikkerhed om den fremtidige udvikling.
– Desværre vil vi ikke opnå det forventede resultat for 2020, men usikkerheden om, hvor længe situationen fortsætter, gør det vanskeligt at komme med nye resultatforventninger, siger afgående adm. direktør Caroline Ullman-Hammer. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
