Life Science
Stockholms superhospital: Bestyrelse fyres efter lang række skandalesager

Det prestigefyldte superhospital Nya Karolinska skal have ny bestyrelse. Foto: Gagarin Miljkovich/Flickr (CC BY 2.0)
Det prestigefyldte superhospital Nya Karolinska skal have ny bestyrelse. Det skyldes, at tidligere bestyrelsesformand, Anders Ekblom, er blevet afsløret i at sende hospitalets penge ned i egen lomme ved at fakturere hospitalet for ydelser, som Ekbloms egne firmaer har stået for – heriblandt konsulentfirmaer og farmaceutiske selskaber.
Stockholm Kommune kunne onsdag præsenterer Nya Karolinskas nye bestyrelse. Håkan Sörman foreslås som ny bestyrelsesformand, mens Eva Fernvall foreslås som ny næstformand.
Den nye bestyrelse kommer kærkomment i kølvandet på de mange skandaler, som har omgærdet hospitalet siden dets spæde begyndelse. Der har været spekulationer om, at bestyrelsen i Nya Karolinska skulle have ført hospitalets penge ned i egen lomme ved at fakturere egne selskaber.
Sidste måned kunne Dagens Nyheter så afsløre, at forhenværende bestyrelsesformand, Anders Ekblom, har gjort netop det. Samme år som han blev formand, blev han samtidig formand i TFS Trial Form Support International AB, som arbejder sammen med hospitalet.
Derfor har partier som Vänsterpartiet og Miljöpartiet forlangt, at bestyrelsen samt sygehusledelsen, som også har været beskyldt for svindel, skal afgå. Det har de magthavende kommunalpolitikere, som udgøres af fire borgerlige partier kendt ved gruppenavnet Alliansen, nu taget til sig.
– Det er godt, at Alliansen har lyttet og nu går videre i forsøget på at genvinde medborgernes og personalets tillid til ledelsen på Karolinska. Vi synes dog, at Melvin Samson også bør byttes ud. Karolinska har brug for en helt anden ledelse fremover, og ansvaret for det ligger hos politikerne, siger Tomas Eriksson (MP), gruppeformand for Miljøpartiet.
Stockholm Kommune foreslår nu, at antallet af medlemmer i sygehusledelsen på Nya Karolinska skal forøges fra fem medlemmer til syv medlemmer. (News Øresund)
-
Danmark11 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science11 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark8 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Infrastruktur11 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur11 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Politik8 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund8 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi9 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
