Sverige
Svensk politi har nu lov til at aflytte – uden mistanke om en forbrydelse

Siden 1. oktober har svensk politi haft adgang til “forebyggende tvangsforanstaltninger”, som det tidligere kun var den svenske sikkerhedstjeneste, der måtte bruge i terrorrelaterede sager. Det rapporteres af flere medier, herunder Sveriges Radio.
Forebyggende tvangsforanstaltninger betyder, at politiet får mulighed for at anvende hemmelige tvangsforanstaltninger, såsom telefonaflytning, kameraovervågning og læsning af krypterede chats, mod personer, der ikke er mistænkte – men som må antages at være ved at begå alvorlig kriminalitet. Imidlertid er skjult rumaflytning til forebyggende formål ikke en del af politiets værktøjskasse.
Loven betyder også, at personer, der ikke selv er direkte mistænkt, kan aflyttes, for eksempel slægtninge til kriminelle. Det svenske advokatsamfund er kritisk over for lovændringen og mener, at privatlivets fred for personer, der ikke er involveret i forbrydelser, begrænses for meget.
Politiet kan ikke selv træffe afgørelse om anvendelse af forebyggende tvangsindgreb, det er op til retten at træffe afgørelse om tilladelser til tvangsindgrebene. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Erhverv12 måneder ago
Mange virksomheder, men svært at tiltrække kapital til Skånes farmaceutiske klynge
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Forskning12 måneder ago
Danske fonde vil synliggøre Danmarks stærke position inden for forskning og tiltrække udenlandske forskere til landet
-
Infrastruktur12 måneder ago
Efter kollapset: E6 forbi Stenungsund forventes at åbne for trafik allerede til sommer