Politik
Sverige har fået ny børne-, ældre- og ligestillingsminister


Lena Hallengren (S) blev på kvindernes internationale kamp- og festdag udnævnt som Sveriges nye børne-, ældre- og ligestillingsminister. Pressefoto: Riksdagen.se
Lena Hallengren (S) erstatter Åsa Regnér (S) som børne-, ældre- og ligestillingsminister. Hun vil særligt fokusere på ældreområdet, som hun mener, er blevet overset, skriver TT.
Den svenske statsminister, Stefan Löfven, udnævnte torsdag – på kvindernes internationale kamp- og festdag – Lena Hallengren som ny minister på børne-, ældre- og ligestillingsområdet. Hun har mange store opgaver foran sig, som blandt andet er at arbejde med børnekonventionen, en lov om samtykke og spørgsmålet om støtte og hjælp til funktionsnedsatte.
– Loven om støtte og hjælp til visse funktionsnedsatte er en vigtig og fundamental rettighedslovgivning, siger Hallengren i en pressemeddelelse og fortsætter:
– Der skal ikke være nogen tvivl om, at den, som har ret til hjælp, skal få den, siger hun.
En af hendes kerneopgaver bliver ældreområdet.
– Alt for mange er bange for at blive ældre, siger Hallengren og beskriver, hvordan ældrespørgsmål netop er et område, som er blevet overset.
Hallengren har tidligere arbejdet som næstformand i uddannelsesudvalget og som xformand i trafikudvalget, og været medlem af miljø- og landbrugsudvalget samt klimakommissionen. Fra 2002 til 2006 var hun førskole-, og ungdomsminister samt minister for voksenlæring.
(News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur12 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet