Sverige
Sverige og Ukraine vil styrke forsvarsinnovation i Kyiv – åbner nyt center
Samarbejdet inden for forsvarsinnovation mellem Ukraine og Sverige bliver yderligere fordybet med etableringen af et svensk-ukrainsk forsvarsinnovationscenter i Kyiv, Ukraine. Det kom frem i går, torsdag, på et pressemøde mellem landenes to forsvarsministre, Pål Jonson (M) og Denis Shmyhal. ”En investering i Sveriges egen sikkerhed,” sagde Jonson.
Landene vil skabe nye militære kapaciteter ved at kombinere Sveriges viden inden forskning og industri og Ukraines erfaringer fra slagmarken. Der vil også komme svensk personale i det nye center ifølge Pål Jonson.
– At støtte Ukraine er både det rigtige og kloge at gøre. Det er også en investering i vores egen sikkerhed, sagde den svenske forsvarsminister på pressemødet.
Den præcise dato for åbningen af centeret blev ikke meldt ud, andet end ”så hurtigt som muligt,” ifølge Ukraines forsvarsminister Denis Shmyhal. Han kunne heller ikke nævne nogle af de involverede ukrainske virksomheder af sikkerhedshensyn.
På pressemødet udtrykte Denis Shmyhal Ukraines ønske om at kunne få svenske Jas Gripen kampfly allerede til næste år. Den melding kom efter Sverige og Ukraine indgik en hensigtserklæring om at levere over 100 kampfly til Ukraine. På det tidspunkt ville det ifølge Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) tage op mod tre år at levere de nye Jas Gripen E-fly. Men nu beder Ukraine om at få eksisterende kampfly, der kan leveres hurtigere, skriver Sydsvenskan.
(News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
