Innovation
Sverige på anden og Danmark på sjette plads i global innovationsranking
Sverige og Danmark er topplacerede når det gælder innovationskapacitet i verden, ifølge Global Innovation Index årlige rapport over verdens mest innovative lande. Rapporten måler innovationskapaciteten i 131 økonomier og udgår fra 80 forskellige parametre, herunder uddannelse, infrastruktur, firmastruktur og politisk miljø. Førstepladsen indtages af Schweiz. I år har coronapandemien fået en særlig fremtrædende rolle i rapporten, og hvad pandemien har betydet for innovationskraften og finansiering af forskning undersøges. Nogle af konklusionerne er at krisen har været en katalysator for innovation specielt i sundhedsbranchen, men at der har været mærket en nedgang i venturekapitalfinansiering i Nordamerika, Asien og Europa. Det sammenfatter Patent- og Varemærkestyrelsen. (News Øresund)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked5 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
