Forskning
Sverige på vej op igen efter markant fald i Pisa-undersøgelse


Sverige ligger over middel blandt OECD-landene, hvad angår læseforståelse og på middelniveau i matematik og naturvidenskab. Foto: Stillbild – Flickr (CC BY-SA 2.0)
I Pisa-målingerne i 2012 var det de svenske elever der ramlede længst ned på listen af alle i OECD. I målingen for 2015 er de dog på vej opad igen, men ligger stadig efter de danske elever i matematik og naturvidenskab. I læseforståelse ligger Danmark og Sverige på nøjagtig samme niveau.
De svenske 15-årige har højnet deres resultater på alle områder og ligger nu på stort samme niveau som i 2009. Det indebærer at Sverige ligger over middel blandt OECD-landene, hvad angår læseforståelse og på middelniveau i matematik og naturvidenskab. Danmark ligger over middel på alle tre områder.
Udover at svage elever for eksempel er blevet bedre i læseforståelse, mens stærke elever er blevet bedre til naturvidenskab, viser en undersøgelse knyttet til testen også at de svenske elevers motivation for at tage testen er vokset siden 2012, ligesom interessen er vokset for naturvidenskab.
Denne gang er testen udført digitalt, hvilket de svenske elever tidligere har vist sig at være sammenligneligt bedre til end når testen udførtes med papir og blyant.
Pisa-målingerne viser også at familiebaggrunden har fået større betydning for de svenske elevers resultater. Siden 2006 er ligestillingen blevet dårligere på en række områder og Sverige ligger nu under middel blandt OECD-landene på dette område. I Danmark er betydning af den socioøkonomiske baggrund for testresultaterne derimod mindsket.
– Pisa-resultatet er et styrketegn for Sveriges lærere og elever. Hårdt arbejde gør en forskel. Samtidig vokser kløfterne. Det skal vi aldrig acceptere. Pisaresultatet er glædeligt, men stiller krav til det politiske. Vi skal fortsætte med at prioritere mere tid til lærerne, bryde segregationen og give elever støtte i tide, siger Sveriges skoleminister Gustav Fridolin (Miljöpartiet) i en kommentar. (News Øresund)
-
Danmark6 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark12 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Samfund12 måneder ago
København ikke længere blandt verdens 10 dyreste byer at bo og arbejde i
-
Erhverv12 måneder ago
Microsoft investerer 34 milliarder i Sverige inden for cloud-tjenester, AI og et boost af AI-kompetencer
-
Danmark12 måneder ago
København skaber et verdensledende innovationsdistrikt med fokus på life science og kvanteteknologi
-
Ejendomme8 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Danmark12 måneder ago
Endnu en dansk færgerute bliver svenskejet – Gotlandsbolaget køber ruten København-Oslo af DFDS
-
Øresund12 måneder ago
Sverige fejrer på fredag midsommeraften – som svarer til Skt. Hans Aften