Arbejdsmarked
Sveriges Radio skal spare en kvart milliard svenske kroner – ”Journalistikken kommer til at påvirkes”
Sveriges Radio har præsenteret sine ansatte for kommende besparelser på ml. 200-250 millioner svenske kroner for bl.a. at imødegå inflationen. Det vil medføre både en reduktion i personalestyrken og et kvalitetstab for lytterne siger Sveriges Radios CEO Cilla Benkö til Dagens Nyheter. Hun uddyber at det er første gang i hendes tid som øverste ansvarlig, at sparekravene rammer programaktiviteterne.
Det endelige plan for hvordan nedskæringerne skal implementeres skal ske i samarbejde med de respektive afdelinger og medarbejderne. Der fremgår endnu ikke nogle konkrete tal på hvor mange ansatte, der mister jobbet, men der skal spares 130 til 150 millioner fra programaktiviteterne, den del hvor journalisterne arbejder.
Det er en sørgelig dag, mener Johanna Lindblad Ahl, der er formand for journalistklubben ved Sveriges Radio.
– Man kan ikke bare plukke væk og forvente sig, at vi stadigvæk kan gøre alt det, vi gør idag. Journalistikken kommer til at påvirkes, sådan er det, siger hun til bladet Journalisten.
Anledningen til de store besparelser skyldes bl.a. den økonomiske og sikkerhedspolitiske situation og deraf afledte krav til det civile beredskab og lovkrav, hvilket indebærer at Sveriges Radio skal bekoste og investere i sikkerhedsbeskyttelse.
(News Øresund)
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
