Erhverv
Tivoli får ny direktør
Susanne Mørch Koch tiltræder i dag stillingen som ny administrerende direktør i Tivoli. Hun kommer fra en stilling som administrerende direktør for Danske Spil, og inden da var hun kommerciel direktør i DSB, hvor hun var medlem af den øverste koncernledelse.
Susanne Mørch Koch sagde ja til stillingen som administrerende direktør i februar. Hun har nu færdiggjort sine opgaver for Danske Spil og er klar til at rykke ind i Tivoli.
– Tivoli og mange andre i vores branche befinder sig i en trængt situation pga. COVID-19 og jeg trækker derfor i arbejdstøjet fra dag ét og glæder mig til at møde mine nye kolleger i Tivoli, siger Tivolis nye direktør Susanne Mørch Koch i en pressemeddelelse.
Tivoli kan se tilbage på mange år med økonomisk vækst, før COVID-19 ramte verdensøkonomien. COVID-19 har fået stor betydning for hele oplevelsesindustrien, herunder også Tivoli, der ellers i starten af marts offentliggjorde et rekordoverskud for 2019.
News Øresund
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel

