Infrastruktur
Tog havarerer på Øresundsbroen


Et tog fra svenske SJ måtte søndag aften opgive at komme over Øresundsbroen på grund af en elfejl. Foto: News Øresund – Anna Palmehag.
Elfejl får tog til at gå i sort på Øresundsbroen søndag aften. Efter at have siddet i mørket bliver passagererne evakueret til nødtog.
Et tog fra svenske SJ måtte søndag aften opgive at komme over Øresundsbroen på grund af en elfejl. Midt på højbroen mod Danmark fik manglede strøm på elmotoren toget til at gå i stå. Det oplyser dagbladet Sydsvenskan, hvis reporter befandt sig i toget.
En time efter den uønskede standsning på broen skrev Sydsvenskans reporter på Twitter:
”Nu er strømmen i batterierne på tog 533 brugt op. Toget er sort og tavs.”
En halv time senere kom et særtog de nødstedte passagerer til undsætning. De blev evakueret ved at stige ned fra det mørklagte tog og gå langs broen til det ventede tog.
Mens det havarerede tog stod stille på broen, kunne andre tog passere i det modsatte spor. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet