Samfund
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
“En ny bølge af unge tyskere flytter til Sverige – og for denne generation er det noget mere end røde hytter, der tiltrækker,” skriver Dagens Nyheter. De er tiltrukket af Sverige for livsstilen med et andet syn på børn og muligheden for at købe billige huse oppe nordpå. Ifølge Dagens Nyheter flyttede omkring 3.800 tyskere til Sverige sidste år.
Avisen har besøgt den tyske lærer og influencer Wiebke Jahn, der flyttede med sin familie fra Tyskland til et nyt liv i Burträsk i Västerbotten. Gennem sociale medier og podcasten “Hej Schweden” deler hun ud af sine oplevelser med at bo i nordlige Sverige. I interviewet fortæller hun om, hvordan folk i Tyskland i dag er bekymrede og stressede, når det kommer til politik og økonomi. “Man længes efter et enklere liv.”
“Schwedenhaus” er blevet et populært hashtag på sociale medier.
For tre år siden forlod Wiebke Jahn og hendes mand Tobias sammen med deres tre børn Rostock og købte et hus for 175.000 svenske kroner i landsbyen Rusksele i Västerbotten. De bor stadig i regionen, men nu i en anden by.
Björn Jacobsen, forsker ved Stralsund Universitet, har studeret tyskernes billede af Sverige og fortalt Dagens Nyheter, at billedet er idylliseret og romantisk, samt at det varierer mellem de forskellige generationer. Ældre tyskere forbinder Sverige med Olof Palme, neutralitet og engagement i internationale udviklingsspørgsmål. Yngre tyskere er mere fascineret af den svenske livsstil – mere afslappet og med en bedre balance mellem arbejdsliv og privatliv. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
