Infrastruktur
Udbygningen af strækningen Lund-Hässleholm påvirkes ikke af hvorvidt udbygningen af højhastighedsjernbanen mellem Malmø og Stockholm udskydes

Hvis regeringen vælger Sverigeforhandlingens B-alternativ med en budgetfinansieret højhastighedsjernbane som i en første etape alene bygges mellem Stockholm og Gøteborg vil det ikke påvirke udbygningen af to nye højhastighedspor fra Lund til Hässleholm.
– Regeringen har givet Trafikverket opgaven at inkludere udbygningen mellem Lund og Hässleholm i den næste nationale trafikplan som præsenteres til efteråret, sagde HG Wessberg på en pressekonference efter seminariet i Visby.
Udbygningen med ny højhastighedsjernbane så at der bliver fire spor mellem Lund og Hässleholm forventes at følge efter den udbygning til fire spor mellem Malmø og Lund som påbegyndes til efteråret. Senest i 2029 forventes anlægsarbejderne til højhastighedsbanen Lund-Hässleholm at starte. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur12 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet