Arbejdsmarked
48 svenskere fik job i Danmark efter dansk-svensk jobmesse i Hyllie
Den dansk-svenske jobmesse i Hyllie den 27. oktober med 18 deltagende virksomheder blev besøgt af 730 personer og resulterede i mere end 300 jobansøgninger hos danske virksomheder, som i sidste ende valgte at ansætte 48 personer, der bor i Sverige. Det oplyser den dansk-svenske politiske samarbejdsorganisation Greater Copenhagen, som arrangerede jobmessen i samarbejde med Malmø og Københavns kommune, Arbejdsförmedlingen og Dansk Erhverv. I første halvdel af 2022 vil Greater Copenhagen arrangere to nye dansk-svenske jobmesser, der bl.a. vil være målrettet personer, der søger job inden for byggeri, restauranter, hoteller, detailhandel og transport.
En af de virksomheder, der deltog i den dansk-svenske jobmesse, var SSP Danmark, som gennemførte 15 jobsamtaler, der resulterede i, at tre personer boende i Sverige blev ansat af virksomheden.
– Jobmessen gav os mulighed for at tale med en række kvalificerede kandidater og danne os et indtryk af dem. Vi fik en hel del ansøgninger og CV’er med hjem, og vi har nu ansat tre motiverede medarbejdere. Den ene er ansat som servicemedhjælper i SAS Loungen i CPH Airport, og de to andre er blevet ansat i WHSmith kioskerne i lufthavnen, siger Lotte Marie Hulvej Roesgaard, HR-manager i SSP Denmark. (News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
