Arbejdsmarked
Arbejdsløsheden i Skåne stiger igen
For første gang siden arbejdsløsheden toppede i sommeren 2020, er arbejdsløsheden i Skåne nu stigende. Arbejdsløsheden i Skåne var på 9,3 procent i december sidste år, hvilket er en stigning på 0,1 procentpoint i forhold til november. Den samme udvikling kan ses i Malmø, hvor arbejdsløsheden steg til 13,3 procent fra 13,2 procent mellem november og december. Malmø har dermed den næsthøjeste arbejdsløshed i landet efter Perstorp, som har en arbejdsløshedsprocent på 13,7 procent. Arbejdsløsheden i landet som helhed samt i Stockholms og Västra Götalands län forblev uændret mellem november og december. Det viser de seneste tal fra Arbetsförmedlingen. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
