Bæredygtighed
Rapport: Stormflodssikring i Københavnsområdet er samfundsøkonomisk rentabel
En række danske myndigheder har i tre år sammen med hovedstadskommunerne København, Dragør, Tårnby og Hvidovre undersøgt, hvordan en stormflodssikring af København og omegn kan se ud, og hvad den vil kunne koste. Fire analyser er nu færdiggjort; de viser, at investeringer i en 60 kilometer lang stormflodssikring omkring hovedstadens kyst er samfundsøkonomisk rentabel. Samtidig blev der i Sverige fremlagt en regeringsrapport om, hvordan man blandt andet kan finansiere oversvømmelsessikring.
Rapporterne har undersøgt, hvor høj vandstanden kan blive i tilfælde af stormfloder både i dag, i 2075 og i 2125, samt hvor godt rustet hovedstadsområdet er til det.
Byggeriet og driften af stormflodssikringen anslås at komme til at koste knap 10 milliarder kroner. Men ved at undgå skader på bygninger og infrastruktur vil gevinsten være mellem 1,7 mia. kr. og 5,4 mia. kr. ifølge rapporten.
Kommunerne vil have staten til at tage større ansvar
Ifølge rapporten vil det omfattende projekt kunne gennemføres over 30 år, og nu er spørgsmålet så, hvordan det skal finansieres. Ifølge dagens regler er det grundejerne, der selv skal stå for stormflodssikring, men politikerne i de fire kommuner driver lobby for, at staten tager et større ansvar.
– Der er meget, som skal ændres, også i forhold til regeringens kommende klimatilpasningsplan. Derfor kan vi helhjertet støtte idéen om, at staten skal spille en mere aktiv rolle samt sikre, at klimatilpasning bliver et fælles anliggende, også med hensyn til finansiering. Jeg glæder mig til at deltage i forslaget om en solidaritetsordning, siger Allan S. Andersen (S), borgmester i Tårnby, i en fælles pressemeddelelse fra hovedstadskommunerne.
En anden klimatilpasningsplan er på vej
I 2023 afsatte den danske regering 1,3 mia. kroner i en første klimatilpasningsplan, og den danske regering arbejder nu på at følge op med en anden plan.
Svensk undersøgelse af finansiering af klimatilpasning er klar
I Sverige fremlagde regeringens klimatilpasningsundersøgelse den 12. maj forslag til, hvordan beskyttelse mod oversvømmelser kan finansieres. Ifølge undersøgelsen skal kommunerne kunne opkræve et grundejergebyr, som er tilpasset hvor stor gavn, hver enkelt ejendom har af tiltaget – dog med et loft på 10 pct. af ejendommens markedsværdi. Det skriver Dagens Nyheter.
Oppositionen er kritisk over for, at statslig medfinansiering ikke indgik i undersøgelsen.
Sidste år begyndte Vellinge kommune at bygge beskyttende volde og mure på en 21 kilometer lang strækning ved Skanör-Falsterbo. Projektet skal bygges i fire etaper, og de to første anslås ifølge Aftonbladet at komme til at koste omkring 140 millioner svenske kroner.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
