Sverige
Svenske Trafikverket har af regeringen fået til opgave at undersøge trafikstrømmen i Skåne forud for åbningen af Femern Bælt-tunnelen i 2029
Dagen før Öresundsbrons 25-års jubilæum fik Trafikverket af den svenske regering til opgave at udvikle arbejdet med at sikre effektive trafikstrømme i Øresundsregionen samt undersøge, om der er forudsætninger for at fremskynde kapacitetsforøgende tiltag i jernbanesystemet i Skåne forud for indvielsen af Femern Bælt-tunnelen i 2029.
“Regeringen har givet Trafikverket til opgave at videreudvikle trafikstyrings- og infrastrukturobjekter i Øresundsregionen. Målet er at få et veludviklet trafikstyringssamarbejde på plads i Øresundsregionen i forbindelse med åbningen af den faste forbindelse over Femern Bælt,” skriver svenske Regeringskansliet i en pressemeddelelse.
Opgaven skal fremlægges senest den 13. januar 2026.
– Opgaven til Trafikverket om at videreudvikle trafikstyrings- og infrastrukturobjekter i Øresundsregionen er vigtig for at styrke godstrafikken gennem Skåne; ikke mindst i lyset af åbningen af den nye Femern Bælt-forbindelse. Trafikverket får nu til opgave at rapportere om betingelserne for en tidligere færdiggørelse, samt hvordan effektive trafikstrømme kan sikres,” siger infrastruktur- og boligminister Andreas Carlson i en kommentar.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
