Politik
FN’s sikkerhedsråd skal samles til uformelt møde i Skåne

Gården Backåkra udenfor Kåseberga, Österlen, Skåne, blev opkøbt i 1957 af Dag Hammarskjöld (1905–1961), som var FN’s generalsekretær fra 1953–1961. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Hvert år holder FN’s generalsekretær et uformelt arbejdsmøde med FN’s sikkerhedsråd. I år afholder António Guterres, FN’s generalsekretær, mødet på gården Backåkra i Skåne.
Mødet skal afholdes på et tidspunkt i april, og fokus kommer til at lægge på, hvordan FN’s fredsbevarende indsatser kan styrkes og effektiviseres. Udover generalsekretæren kommer Sveriges statsminister, Stefan Löfven (S), og udenrigsminister, Margot Wallström (S), til at deltage i mødet.
Sikkerhedsrådets medlemmer repræsenteres af deres FN-ambassadører, og repræsentanter fra det svenske parlament, Riksdagen, vil blive inviteret til at deltage i noget af programmet.
Stefan Löfven kommer til at arrangere en arbejdsfrokost til mødet – Margot Wallström en middag. I en pressemeddelelse skriver det svenske udenrigsministerium, at mødet er en vigtig mulighed for Sverige for at udvikle samarbejdet med “FN’s højeste lederskab såvel som dets vigtigste organ for fred og sikkerhed”.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
