Erhverv
Dansk-svensk lungemedicin i milliardhandel

Big Pharma køber op i vækstlaget. Amerikanske Bristol-Myers Squibb sætter 2,6 milliarder danske kroner i et lægemiddel mod lungefibrose under udvikling af Galecto Biotech. Foto: Flickr – A 4 ( CC BY-SA 2.0 )
Bristol-Myers Squibb investerer 444 millioner dollar i Galecto, en virksomhed i København med rødder i Lunds Universitet. Pengene skal gå til udvikling af lægemiddel mod lungefibrose. En række danske venture-selskaber står bag det succesfulde udviklingsselskab.
Galecto Biotech i København har indkasseret en samarbejdsaftale med den amerikanske lægemiddelgigant Bristol-Myers Squibb om udvikling af et middel mod lungefibrose. Aftalen giver det amerikanske selskab ret til at købe Lund-virksomheden, hvis selskabet opnår visse forskningsresultater. Til gengæld betaler Bristol-Myers Squibb udviklingensomkostningerne for TD139.
”Samarbejdet med Bristol-Myers Squibb bekræfter hvad vi har skabt i Galecto, og vil tillade os at styrke TD139 og vores portefølje af andre galectin modulatorer for flere vigtige menneskelige sygdomme,” siger bestyrelsesformand Magnus Persson i en pressemeddelelse.
Galecto har identificeret et molekyle, der kan blokere galectin-3, der har stor effekt på lungefibrose. Stoffet er blevet afprøvet med succes på dyr, og nu bliver det testet på raske mennesker. Siden skal forsøgene fortsætte på syge patienter.
Bliver forsøgene en succes kan Bristol-Myers Squibb købe Galecto Biotech for 444 millioner dollar, svarende til 2,6 milliarder danske kroner eller 3,3 milliarder svenske kronor.
Symbiotisk samarbejde med køber
Foruden stifterne af selskabet ejes Galecto Biotech af en række venturekapitalselskaber, herunder danske Novo Seeds, Seed Capital og Sunstone Capital. I august solgte Sunstone Capital et anden opstartsvirksomhed i medicinalbranchen, da schweiziske Roche købte danske Santaris Pharma for 450 millioner dollar. Den slags opkøb er typiske, fortæller managing partner i Sunstone Peter Benson til News Øresund. Langt størsteparten af handlerne går til andre selskaber i medicinalbranchen, hvor det er de store aktører, der primært investerer i selskabet eller køber det.
“De selskaber, der køber op er som regel de store medicoselskaber, der skal fylde deres portefølje op og til gengæld lader os tage den tidlige risiko. Men vi begynder at have et mere symbiotisk forhold køberne, der er blevet mere opsøgende end tidligere som medinvestor, som samarbejdspartner og som konsulenter i vores advisory boards,” siger Peter Benson. (News Øresund – Peter Mulvany).
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
