Life Science
Dansk-svensk studenterforening modtager life science-pris
Rekrutteringsvirksomhed inden for life science-branchen hædrer dansk-svensk studenterforening med pris for at inspirere unge til en karrierevej i medicinal- og sundhedsindustrien.
Netværksmøder, virksomhedsbesøg, hackatons, summer schools og mentorprogrammer. Det er nogle af de karrieremålrettede aktiviteter, som studenterforeningen Synapse står bag. Torsdag resulterede det frivillige arbejde i, at studenterforeningen modtog Albrights Life Science Achievement Award, som for første gang i år uddeles.
– Synapse har gennem sit virke formået at inspirere en generation af unge studerende i Danmark til at interessere sig for naturvidenskab, lyder det blandt andet i en pressemeddelelse fra Albright Partners A/S, der er en life science-fokuseret rekrutteringsvirksomhed i Norden, som uddeler prisen.
Synapse blev startet i 2014 på initiativ af naturvidenskabsstuderende ved Københavns Universitet og har siden februar udvidet med studenteraktiviteter i Lund. Med prisen følger 10.000 danske kroner. (News Øresund)
NEWS ØRESUND er et resultat af et udviklingsprojekt med Interregfinansiering, som blev gennemført i samarbejde mellem Roskilde Universitet, Lunds universitet og Øresundsinstituttet. Siden 2015 fortsætter udviklingen af News Øresund som en del af Øresundsinstituttet. I 2019-2020 forstærker News Øresund den uafhængige dækning af regionens life science-cluster gennem Øresundsinstituttets engagement i Interregprojektet GC life science analysis initiative
ØRESUNDSINSTITUTTET er et uafhængigt dansk-svensk videncenter, der gennem analyser, fakta, konferencer og medievirksomhed bidrager til et øget kendskab om udviklingen i regionen. Virksomheden drives uden henblik på at skabe et overskud og med finansiering fra godt 100 medlemmer fra stat, regioner, kommuner, universiteter og det private erhvervsliv i Danmark og Sverige.
Nyhederne fra News Øresund kan frit gengives, hvis News Øresund angives som kilde.
Kontakt os: redaktion (at) newsoresund.org
Mere info: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.org
-
Danmark11 måneder agoFælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Interviews11 måneder agoJessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark10 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science10 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Infrastruktur10 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund11 måneder agoKøbenhavns Lufthavne vokser hurtigere og har nu 31 pct. flere passagerer end Stockholm-Arlanda Airport
-
Infrastruktur10 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Danmark7 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
