Turisme/kultur
Faktatjek-portal flytter ind hos museum – skal styrke arbejdet mod misinformation
ENIGMA – Museum for post, tele og kommunikation og faktatjekportalen TjekDet.dk, går nu sammen om at styrke indsatsen mod misinformation og hadtale online. Samarbejdet skal bl.a. munde ud i fysiske og digitale arrangementer, såsom debatter og podcasts.
– På ENIGMA glæder vi os meget over nu at dele adresse og hverdag med Tjekdet.dk. Vi deler mange fælles agendaer og ser frem til i fællesskab at kunne blive endnu stærkere i arbejdet med at oplyse og ruste danskerne til at begå sig i en virkelighed, hvor behovet for kritisk sans og faktatjek er større end nogensinde, siger museumsdirektør Jane Sandberg i en pressemeddelelse.
TjekDet.dk, er en non-profit forening, som driver Danmarks eneste internationalt certificerede faktatjekportal, og ENIGMA – Museum for post, tele og kommunikation, der er under ombygning, har kommunikationsteknologi og brugen af denne som fagområde, og er huset i et tidligere posthus på Østerbro i københavn.
(News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
