Arbejdsmarked
Flere langtidsarbejdsløse i Skåne
Skånes arbejdsmarked bevæger sig i to retninger. I januar var der en lille stigning i arbejdsløsheden, som var 10,4 procent af arbejdsstyrken i Skåne, og frem for alt stiger gruppen af langtidsarbejdsløse. Men samtidig var der flere ledige stillinger end i januar sidste år, ifølge Arbejdsformidlingen.
”Arbejdsmarkedets polarisering fortsætter i næsten uforandret styrke” skriver Arbejdsformidlingen i sin månedsrapport om arbejdsmarkedet i Skåne. Arbejdssøgende uden uddannelse har svært ved at få job og antallet af personer, der har været uden arbejde i mere end et år steg med 6,7 procent, mens der er stor efterspørgsel efter personer med videregående uddannelse.
Der er stor forskel på arbejdsløsheden i de skånske kommuner. Færrest arbejdsløse var der i Lomma, nord for Malmø, hvor 2,9 procent af arbejdskraften var uden job. I Landskrona var arbejdsløsheden 15,4 procent, hvilket er højest i Skåne, og i Malmø var den 15,2 procent. Det er langt højere end i Stockholm, hvor arbejdsløsheden var 6,3 procent i januar og i Gøteborg, hvor arbejdsløsheden var 8,2 procent.
Arbejdsløsheden plejer, ifølge Arbejdsformidlingen, at være høj i starten af året og det forventes, at den vil falde i løbet af foråret. I slutningen af januar var 63.300 personer arbejdsløse eller i aktivering. Over halvdelen af dem var mænd. (News Øresund)
-
Samfund6 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked10 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked12 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark9 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Sverige12 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
