Erhverv
Forskere og entreprenører netværkede for at bremse cancer

Vendela Parrow ved SciLifeLabs Drug discovery and development-platform i Stockholm/Uppsala netværkede med Matteo Bocci og Håkan Axelson, Lunds universitet. Foto: News Øresund – Anna Palmehag
At åbne deltagernes øjne for, at der findes personer at netværke med lige rundt om hjørnet var et af målene, da Medicon Village sammen med Lund University Cancer Center, LU Innovation och Lund LSI (Lund Life Science Incubator) i denne uge organiserede Focus on: Cancer Collaboration. 140 personer fra forskerverdenen og et antal små og store virksomheder deltog i konferencen, der afholdtes for tredje gang.
– Dette arrangement skal få science og business, der arbejder med cancer, til at mødes. Det er mest regionalt, men vi ser en voksende interesse ude fra, siger Anette Orheim, kommunikationschef hos Medicon Village, til News Øresund.
En af de besøgende, der havde rejst længst, var Vendela Parrow, hvis titel er Head of facility ved SciLifeLabs Drug discovery and development-platform i Stockholm/Uppsala.
– Mange af vores projekter ligger inden for cancerområdet, og vi vil vide mere om, hvad der sker i Lund, sagde hun til News Øresund.
Hun og de øvrige deltagere kunne bl.a. høre cancerforskeren Daniel Bexell og Lao Saal ved Lunds universitet. Lao Saal har forsket i, hvordan små partikler i arvemassen, der cirkulerer i blodet, kan afsløre risikoen for at få metastaser efter at have haft brystkræft, mens Daniel Bexell har udført forskning inden for cancerformen neuroplastom, der oftest forekommer hos børn.
– Vi har fulgt det der sker i Lund en hel del, og jeg har også truffet de to første talere tidligere, men jeg ser frem til også at møde folk jeg ikke har truffet før, sagde Vendela Parrow i netværkspausen.
News Øresund – Anna Palmehag
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
