Infrastruktur
Molslinjen henter ny direktør fra det opkøbte rederi Forsea

Kristian Durhuus, administrerende direktør for rederiet Forseas, bliver ny administrerende direktør for Molslinjen, der bl.a. driver færgetrafikken mellem Odden og Aarhus, Ystad og Bornholm og efter opkøbet af Forsea i efteråret også mellem Helsingør og Helsingborg. Molslinjen er siden 2021 ejet af det svenske venturekapitalselskab EQT via Nordic Ferry Infrastructure, som også ejer det norske rederi Torghatten, der driver en række færgeruter i Norge.
”Nu skal ForSea og Molslinjen integreres til ét sammenhængende rederi, som er rustet til især den kommende og igangværende grønne omstilling, som bliver afgørende for skibsfarten de kommende år”, siger Kristian Durhuus i en pressmeddelelse.
Molslinjens nuværende administrerende direktør Carsten Jensen bliver ny administrerende direktør for Nordic Ferry Infrastructure, NFI, der har hovedkontor i Oslo. NFI er et holdingselskab, der er dannet af det svenske venturekapitalselskab EQT for ejerskabet af Molslinjen og Torghatten. EQT beskriver i en pressmeddelelse NFI og de to rederier Molslinjen i Danmark og Torghatten i Norge som flydende broer med i alt 65 ruter, over 100 skibe og 16 millioner passagerer om året. Molslinjen driver 9 danske færgeruter, herunder ruter til Sverige og Tyskland. Ifølge NFI vil de to selskaber fortsat operere som to separate selskaber (News Øresund).
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Infrastruktur11 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Forskning12 måneder ago
Lund-professor ny rektor for Malmö Universitet
-
Ejendomme12 måneder ago
Svenske Catena ønsker at vokse mere i Danmark og rekrutterer en dansk regionschef