Erhverv
Øget interesse for møde mellem venturekapital og iværksættere i Øresundsregionen
Når danske iværksættere for tredje gang møder internationale venturekapitalister på konferencen TechBBQ på Operaen i København er antallet af deltagere steget fra 300 til 1.000. Interessen for Øresundsregionens iværksættere mærkes også gennem sommeren nye iværksætterweekend Camp Ven.
”TechBBQ er årets største start-up-begivenhed i i regionen,” siger Karsten Deppert til News Øresund.
Han er selv iværksætter i Helsingborg og en af initiativtagerne til den nye Camp Ven, hvor over 70 iværksættere og venturekapitalister skal mødes på en ø midt i Øresund en weekend i august. En uge senere starter Media Evolution ”The Conference”, hvor over tusind deltagere mødes i Malmö for at tale innovation og digital udvikling.
”Både danske og svenske iværksættere, businessengle og nøglepersoner er inviteret til Camp Ven,” fortæller Karsten Deppert.
Målsætningen er at få iværksættere og venturekapitalister til at mødes og dele erfaringer.
En tilsvarende målsætning findes bag TechBBQ, som arrangeres på Operaen i København på onsdag med over tusind deltagere især fra Danmark men også fra Sverige og det øvrige Europa. En af ildsjælene bag TechBBQ er iværksætteren Klaus Nyengaard, som er kendt som lederen, der gjorde takeaway-virksomheden Just-Eat.dk til en international succes med børsnotering i London.
Klaus Nyengaard fortæller til Berlingske, hvordan internationale virksomheder som Index, Highland og Passion har fået øjnene op for Københavns tech-iværksættere. Et tegn på den øgede interesse for Københavns iværksættere er, at han aftenen inden TechBBQ fik arrangeret et møde, hvor 35 lovende danske iværksættere kunne møde 25 venturekapitalister fra hele Europa.
”Havde vi forsøgt at afholde sådan en aften for bare tre år siden, ville det ikke kunnet lade sig gøre. Vi vil ikke kunne have lokket 25 af de allerbedste investorer i Europa til at tilbringe så lang tid i København.” (News Øresund)
Tre iværksætterkonferencer i Øresundsregionen:
TechBBQ i København (20. maj)
Camp Ven (14.-16. august)
The Conference i Malmö (18.-19. august)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked5 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen

