Infrastruktur
Region Skåne bygger nyt vedligeholdelsesdepot i Hässleholm til Øresundstogene
Regionsrådsmedlemmer i Region Skåne anbefales at godkende en investering på 1,5 milliarder svenske kroner til et nyt vedligeholdelsesdepot i Hässleholm til Øresundstogene.
Det besluttede regionstyrelsen ved et møde tidligere på ugen. Allerede i april 2015 besluttede regionsrådsmedlemmer at bygge vedligeholdelsesdepotet. I dag varetages vedligeholdelsen af Øresundstogene på DSB’s værksted Helgoland, i udkanten af Købehavn. Depotet som har haft svært ved at nå at servicere og reparere togene.
Ifølge beslutningsgrundlaget fra Kollektivtrafiknämnden kan det nye depot i Hässleholm stå klar i slutningen af 2019, og skabe beskæftigelse til 200 personer. I første omgang planlægges der for vedligeholdelse af de 75 svenskejede Øresundstog, men det skal være muligt at vedligeholde samtlige 111 Øresundstog i Hässleholm. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund

