Erhverv
Saab vil bygge den næste generation af kampfly

Forsvarskoncernen Saab ser et stort behov for et nyt europæisk kampfly. Virksomheden ønsker derfor at bygge den næste generation af kampfly, oplyser DN. Saab skitserer nu en prototype, som de vil føre til et nyt kampflysystem. Udviklerne hos Saab kigger på både ubemandede og bemandede prototyper samt kombinationer af disse, men intet er endnu besluttet. Senest i 2030 vil Riksdagen beslutte sig for et nyt kampflysystem, der skal erstatte det nuværende Jas 39 Gripen, hvilket forsvarskoncernen mener er for sent.
Sidste forår underskrev Saab en kontrakt med det svenske Försvarsmakten og motorproducenten GKN om det udviklingsarbejde, som skal levere i tegninger til en prototype i slutningen af 2025.
En helt svensk udvikling af kampfly er blevet anset for at være for dyr blandt udenlandske observatører, noget som DN tidligere har rapporteret om. Det er Peter Nilsson, Saabs chef for Advanced Programs, ikke enig i.
– Det er forkert. Det er lykkedes os ganske godt indtil nu. Det samme spørgsmål blev rejst i 1980, siger Peter Nilsson til DN med henvisning til debatten forud for beslutningen om at bygge Jas.
Den seneste version af Gripen E er stort set et nyudviklet fly, hvor 85 pct. af delene kommer fra partnere, ofte udenlandske. Peter Nilsson ser det som en god model for den fremtidige udvikling af et nyt fly- og kampflysystem, at Saab har mange partnere, men selv står for designet. Han peger på Saabs evne til at arbejde effektivt og billigt på denne måde.
Om seks år ønsker Försvarsmakten, at politikerne skal bestemme, hvordan Sveriges luftforsvar skal se ud i 2050. Ifølge Peter Nilsson vil konsekvenserne være store for Saab, hvis Riksdagen vælger at købe et nyt kampfly i udlandet.
– Ja, så bliver der en total omstrukturering af Saab i Linköping. Så er der ingen grund til at have 6.000 ingeniører gående her. Til den tid vil de næppe være til rådighed, siger han til DN. (News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Politik12 måneder ago
Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M), foreslået som ny EU-kommissær
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark9 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt
-
Kultur11 måneder ago
Historiefestival i Uppåkra byder på kunsthåndværk, krigsshow og børneteater