Ejendomme
Stærk opblomstring på det danske ejendomsmarked – svensk interesse stiger

En smidig forretning, en travl by og stærke geografiske forbindelser ligger bag det danske ejendomsboom, ifølge Anders Jörnsköld fra Newsec, som talte på sidste uges Real Estate Øresund. Samtidig er det svenske ejendomsmarked, ikke mindst i Stockholm, præget af lav efterspørgsel og knapt så lysefremtidsudsigter.
Tekst: Ida Edvardsson / News Øresund
Sidste år steg det danske transaktionsmarked med 60 pct.i volumen, sammenlignet med en stigning på 18 pct.i Sverige. Boligmarkedet i København går særligt stærkt. Efterspørgslen påboliger drives af en allerede eksisterende boligmangel, som blomstrer, efterhånden som boliger i midtbyen fortsætter med at stige i popularitet.Også erhvervsejendomme tiltrækker investorer. Kontormarkedet i Stockholm viser tocifrede tomgangsprocenter, mens København globalt ligger i toppen, når det gælder mængden af kontorplads i brug. Stigningen genereres af en større mængde internationale investeringer, ikke mindst fra Sverige.
-Der er virkelig noget på kog i den danske hovedstad, og det er begyndt at gå op for svenskerne, siger Jörnsköld.
Ifølge ham er lave geografiske tærskler en forklaring på dette. Sammen med Københavns storbypuls tilbyder Danmark nye forretningsmuligheder, samtidig med at det føles trygt og velkendt –et stærkt udgangspunkt for forretning. Jörnsköld mener, at dette synspunkt nu også har en stigende indvirkning uden for Øresundregionen. På ”global liveability index” ligger København nummer et og er også den eneste nordiske by på top10-listen.
Udsigterne for det danske ejendomsmarked forbliver lyse. Med Femern Bælt-tunnelen og udvidede jernbaneforbindelser i København forventes Danmark at blive endnu mere integreret i String-samarbejdet, som består af korridoren mellem Oslo og Hamborg. Jörnsköld mener, at dette vil gavne ejendomsmarkedet inden for lager og industri, mens Stockholm vil ende længere væk fra de centrale strømme.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
