Bæredygtighed
Svensk stor satsning på brint til stålproduktion
Sveriges største produktionsanlæg for brint, skal bygge i Hofors, som ligger cirka 200 kilometer nordvest for Stockholm. Det er et samarbejde mellem Ovako, Volvo-koncernen, Hitachi ABB Power Grids, H2 Green Steel og Nel Hydrogen. Brinten skal sammen med ilt bruges til at skabe en mere klimavenlig produktion af stål. Ifølge SVT Nyheter skal anlægget kunne producere tre og et halvt tusinde kubikmeter brint i timen og ifølge Ovaka bliver anlægget det første i verden som varmer stål med brint inden valsning. Sidste år blev der gennemført flere test af den nye teknologi. Investeringen, som også får støtte fra den svenske Energimyndighed, beregnes koste omkring 180 millioner svenske kroner. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
