Bæredygtighed
Varmefølsomme kameraer skal reducere støj og udslip i Københavns Lufthavn

Københavns Lufthavn bliver den første i Europa til at installere varmefølsomme kameraer, der skal overvåge, om flyets hjælpemotor kører unødigt. Med denne foranstaltning håber man at kunne reducere både støj og udslip. Lufthavnen selv annoncerer dette i et Facebook-opslag.
Flyets hjælpestrømsenhed, eller Auxiliary Power Unit (APU), genererer strøm til flyet, når hovedmotoren er slukket. Ligesom hovedmotoren drives APU’en af flybrændstof, hvilket betyder, at den både forårsager støj og udsender såkaldte ultrafine partikler, når den er i brug. Som en del af det større “luftkvalitetsprogram” har lufthavnen derfor besluttet, at hjælpemotoren skal slukkes fem minutter efter, at flyet ankommer til flyparkeringsområdet og kan tændes igen fem minutter før forventet afgang. For at sikre, at reglerne følges, installerer lufthavnen nu varmefølsomme kameraer, der vil kunne afgøre, om motoren er varm eller ej. Kameraerne vil blive installeret i løbet af vinteren på de 40 mest benyttede flyparkeringspladser.
Aarhus Universitets Nationale Center for Miljø og Energi offentliggjorde tidligere i år en undersøgelse bestilt af Miljøministeriet, som viser, at lufthavnens nærområde har høje niveauer af skadelige partikler. På baggrund af disse resultater melder DR om, at der vil blive iværksat en undersøgelse for at udrede, om der er en øget risiko for at blive syg, hvis man bor i nærheden af lufthavnen.
Arbejdet med luftkvalitetsprogrammet er en del af lufthavnens bæredygtighedsstrategi, hvor man arbejder for at begrænse luftforureningen fra luftfarten. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Erhverv12 måneder ago
Mange virksomheder, men svært at tiltrække kapital til Skånes farmaceutiske klynge
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Trafikverkets kommende Øresundsrapport: “Det skorter allerede i dag på redundans”
-
Forskning12 måneder ago
Danske fonde vil synliggøre Danmarks stærke position inden for forskning og tiltrække udenlandske forskere til landet