Danmark
Mette Frederiksen Europas næstvigtigste magthaver ifølge Politico
“Vi lever alle i Mette Frederiksens Europa; vi ved det bare ikke endnu.” Sådan motiverer Politico, et amerikansk politisk medieselskab, at de rangerer Danmarks statsminister som den næstmest magtfulde i Europa, kun slået af Donald Trump.
Politikhjemmesiden Politico har rangeret Europas 28 mest magtfulde personer. I den kalder de Danmarks statsminister Mette Frederiksen (Socialdemokratiet) “Nordens stjerne” og placerer hende på andenpladsen. De begynder artiklen om hende med “Vi bor alle i Mette Frederiksens Europa, vi ved det bare ikke endnu”.
Politico motiverer det med, at hun i al stilhed har eksporteret sin egen version af socialdemokrati til kontinentet: En blanding af venstreorienteret velfærdspolitik tilsat mere højreorienteret migrations- og forsvarspolitik. Undervejs har hun fjernet sit eget partis EU-skepsis. Politico nævner også, at Danmark har sat et godt eksempel, når det gælder støtte til Ukraine, samt at Europa må tage ansvar for sit eget forsvar, når USA svigter.
Blandt de 28 ligger svenskeren Daniel Ek, grundlægger af musikstreamingtjenesten Spotify, på 18. pladsen. Ek kaldes listens bombe, hvilket motiveres med, at hans investering i Helsing, en tysk start up-virksomhed, kan være begyndelsen på en ny æra for europæiske højteknologiske forsvarsvirksomheder. Helsing udvikler AI-baseret software til simulering og rekognoscering på slagmarken og er klar til at gå i gang med at designe droner og ubåde.
Nummer et på listen over Europas herskere er USA’s præsident Donald Trump, den “transatlantiske chokbølge”. Politico mener, at ingen har haft større indflydelse på Europas udvikling i 2025 end den amerikanske præsident.
Politicos Top 10 over Europas mest magtfulde
- Donald Trump, præsident, USA
- Mette Frederiksen, statsminister, Danmark
- Friedrich Merz, forbundskansler, Tyskland
- Marine Le Pen, partileder, Frankrig
- Vladimir Putin, præsident, Rusland
- Nigel Farage, partileder, Storbritannien
- Ursula von der Leyen, formand for Europa-Kommissionen, Tyskland
- Mark Rutte, generalsekretær for NATO, Belgien
- Georgia Meloni, premierminister, Italien
- Keir Starmer, premierminister, Storbritannien
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
