Danmark
Antibiotikaresistensen stiger i Danmark


“Vi må gøre mere på et europæisk plan”, sagde EU-parlamentariker Christel Schaldemose (S) ved debatten. Fra venstre: Gorm Greisen (Det Etiske Råd), Anja Philip (Forbrugerrådet Tænk), Carsten Jensen (Den Danske Dyrlægeforening), Lars Bjerrum (Institut for Folkesundhed Københavns Universitet), Christel Schaldemose (Europaparlamentet (S)) og Mads Koch Hansen (Lægeforeningen). Foto: News Øresund – Anna Palmehag
Hvert år dør 25.000 europæere af resistente bakterier. Det stigende antal recepter på antibiotika til både mennesker og dyr øger resistensen. Alligevel er bruget i Danmark vokset med 25 procent de seneste ti år.
– Vi er tilbage til tiden inden penicillin, konstaterede Lars Bjerrum fra Institut for Folkesundhed ved Københavns Universitet, da han deltog i en paneldebat under Folkemødet på Bornholm.
Danmark er relativt mildt ramt af antibiotikaresistensen sammenlignet med mange andre europæiske lande. Men den seneste tid har opmærksomheden været stor omkring de fire danskere, som er døde på grund af en smitte som sandsynligvis kommer fra grise.
Under debatten kritiseredes det danske dyrehold, hvor pattegrise skilles fra soen allerede ved fire ugers-alderen, hvilke gør, at de ofte får diarré og må behandles med antibiotika. Hvilket ansvar har dyrlægerne for at der udskrives så meget antibiotika til dyrene? spurgte en mandlig tilhører.
– Når man står i den enkelte svinestald har vi et problem, som vi må håndtere, ellers går det ud over dyrene. Dernæst er det sandt, at vi skridt for skridt har fået en tidligere afvænning af grisene, og en dag er vi måske gået for langt. Men det handler også om prisen på kødet, og hvad man kan sælge. Hvis vi bestemmer, at grisene skal være otte uger hos soen, hvilket er naturligt, har vi ikke længere nogen svineproduktion i Danmark, sagde Carsten Jensen fra Den Danske Dyrlægeforening.
Samtidig har Danmark en strammere lovgivning end mange europæiske lande, konstaterede EU-parlamentarikeren Christel Schaldemose (S). Hun fremhævede blandt andet, at danske dyrlæger ikke har ret til at sælge antibiotika, men alene at udskrive recepter – noget, der adskiller os fra mange andre lande i Europa.
– Vi må gøre mere på et europæiske plan, men her findes der ikke nær så stor opbakning til emnet, sagde hun i debatten.
Også indenfor sundhedsvæsenet er udskrivningen af antibiotika øget. Lars Bjerrum mente, at såvel læger som patienter har et ansvar for at håndtere antibiotika ansvarsfuldt: ikke at udskrive unødvendigt og nøje følge lægens instrukser.
– Vi har haft en meget ulykkelig udvikling i Danmark. Tidligere har vi været en del af de lande i Europa med det mindste antibiotikaforbrug, sammen med det øvrige Norden, men nu ligger vi i midten. Det meste antibiotika anvendes i Østeuropa, men bakterierne respekterer jo ingen grænser, sagde hun (News Øresund – Anna Palmehag)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Forskning12 måneder ago
Lund-professor ny rektor for Malmö Universitet
-
Ejendomme12 måneder ago
Svenske Catena ønsker at vokse mere i Danmark og rekrutterer en dansk regionschef