Samfund
Fire pendlende ishockeyspillere fra Skåne kører sammen til danske Rungsted
Hockeyspillerene Mattias Persson, Marcus Olsson, Nichlas Hardt og Christopher Nihlstorp, der bor i Malmø-området, pendler i en fælles bil til træning og kampe med det danske hold Rungsted. Pendlen krydser Øresundsbron og ved grænsen viser de maksimalt 72 timer gammel negativ covidtest og deres ansættelseskontrakt og krydser derefter let grænsen, fortæller de i et interview med Sydsvenskan. Afstanden til skøjtehallen i Rungsted nord for København er omkring 80 km, og når de har en udekamp, bliver de hentet af spillerbussen langs motorvejen i Danmark. De bemærker også, at rejsetiden er kortere under coronapandemien på grund af reduceret biltrafik.
– Arrangementet er perfekt, hvis man vil bo hjemme i Sverige, siger Marcus Olsson, der bor i Höllviken, til Sydsvenskan.
(News Øresund)
-
Energi11 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Danmark10 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik10 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund10 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked5 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoSJ indsætter hurtigtog mellem København og Göteborg
-
Sverige6 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
