Ejendomme
Flere unge skaber en hårdere konkurrence om Københavns mindre lejligheder
Antallet af unge københavnere stiger markant hurtigere end antallet af nye mindre lejligheder. Det viser ny statistik fra Spar Nord och Danmark Statistik. Antallet af Københavnere i alderen 18-25 år er steget med over 5.700 mennesker, eller 6,4 procent, mellem 2014 og 2019. Samtidig er antallet af lejligheder på mindre end 50 kvadratmeter kun steget med 1.650 i samme periode, hvilket svarer til 4,7 procent. En ny rapport fra brancheorganisationen Dansk Byggeri viser at der er brug for 8.400 studenterboliger i København, og 22.000 i hele Danmark. Den stigende konkurrence om de mindre lejligheder bemærkes fx på Vesterbro, hvor et projekt med 20 kvadratmeters containerhuse, fra CPH Villages, har vakt stor interesse. I januar 2020 var 200 nye boliger klar, men der er 5.500 unge på ventelisten, ifølge Estate Media. (News Øresund)
Læs mere: København kan få 250 containerboliger til studerende i efteråret
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
