Danmark
København skaber et verdensledende innovationsdistrikt med fokus på life science og kvanteteknologi
Regeringen, Københavns Kommune og Københavns Universitet meddelte mandag, at de er gået sammen om at skabe et nyt verdensledende innovationsdistrikt med fokus på life science og kvanteteknologi, Innovation District Copenhagen. Det kommer til at ligge i området omkring Københavns Universitets Nørre Campus, Rigshospitalet, BioInnovation Institute, De Gamles By og Haraldsgade-kvarteret.
Med inspiration fra Kendall Square i Boston skal Innovation District Copenhagen udvikles til det, der beskrives som et ”internationalt epicenter for life science og kvanteteknologi” og ” Et sted hvor flere tusinde studerende, forskere, iværksættere, accellerorer og investerorer hver dag vil kunne mødes og arbejde sammen om at udvikle morgendagens løsninger til en bedre verden”.
Tendensen med at skabe innovationsdistrikter er allerede nået til den svenske side af Øresund. I slutningen af maj blev Helsingborg Innovation District indviet, og tidligere har Lund dannet sit eget Innovation District, mens Malmø kalder sin satsning for Startup District.
I København vil de tre parter i første omgang samle Rigshospitalet, Københavns Professionshøjskole og andre relevante aktører til et kick-off-møde for at begynde samarbejdet om at udvikle en overordnet plan for områdets udvikling.
-Vi vil skabe en bydel med et nabolag af studerende, forskere, iværksættere og virksomheder, der er blandt de førende inden for life science eller kvanteteknologi og har både drivkraften og kreativiteten til at udvikle løsninger i fællesskab på mange af vores samfunds største udfordringer. Den globale konkurrence på det her område er benhård. Derfor skal vi styrke vores internationale forsknings- og iværksættermiljøer og blive endnu bedre til at tiltrække internationale talenter. Jeg ser i den grad frem til at følge udviklingen af den nye bydel i København, siger uddannelses- og forskningsminister, Christina Egelund, i en udtalelse.
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
