Forskning
MAX IV bliver 240 millioner billigere


Forskningsanlægget MAX IV i Lund vil stå klart i 1. juni, tre måneder før planlagt. Anlægget er et synkrotronlys-anlæg med Lunds Universitet som lejer. Billedet er taget i oktober 2013. Foto: News Øresund – Johan Wessman.
Hurtigt byggeri og lav rente sparer svarende til 240 millioner danske kroner på byggeriet af forskningsanlægget MAX IV i Lund.
Byggeriet af forskningsanlægget MAX IV i Lund får en flyvende start, når Lund Universitet kan rykke ind tre måneder før forventet. Byggeriet er gået hurtigere end planlagt, og det betyder at universitet kan flytte ind allerede 1. juni. Det hurtige byggeri og et lavt renteniveau medfører også lavere byggeomkostninger og billigere husleje. Det skriver nyhedsbureauet Rapidus.
”Planlægning, produktion og entreprenørernes udførelse har fungeret utrolig godt. I flere afgørende forhold har vi været heldige blandt andet, da vi besluttede at vente med produktionsstart indtil vi havde hele udførelsesplanen for etape et klar. Det medførte ni måneder senere byggestart, men vi kunne på den anden side køre med fuld fart, da vi gik i gang,” siger Ulrika Hallengren fra byggeselskabet ML4 til Rapidus.
Prisen har hidtil været sat svarende til 240 millioner kroner højere, men ender nu på 1,5 milliarder kroner. Den lave byggepris gavner især Lunds Universitet, der bliver langt den største lejer i MAX IV. De kan se frem en huslejenedsættelse svarende til godt 20 millioner danske kroner og skal i stedet betale omkring 57 millioner kroner årligt. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Erhverv12 måneder ago
Novo Nordisk udvider initiativ til støtte for life science-startups – forskerpark i Lund rekrutterer virksomheder fra Skåne
-
Infrastruktur11 måneder ago
Ny undersøgelse: Et afgreningskammer for at forbinde en Øresundsmetro med M5-linjen i København ville koste 400 millioner kroner at bygge