Danmark
Mette Frederiksen: grænseåbning står ikke øverst på min liste
Genåbning af Danmarks grænser er ikke øverst på listen for statsminister Mette Frederiksen. Da hun efter onsdagens forhandlinger om næste skridt i genåbningen af Danmark fik spørgsmålet om hvornår grænserne kan åbent igen, var hendes svar tydeligt, rapporterer Danmarks Radio. Men regeringens støtteparti Radikale Venstre og det liberale oppositionsparti Venstre er ikke enige med statsministeren, men vil diskutere en plan for genåbning af grænserne.
– Grænserne er i mine øjne et kapitel for sig. Vi er opmærksomme på grænserne. Men det ligger ikke på min liste som det første, siger hun og refereres af Danmarks Radio.
Det liberala oppositionspartiet Venstres partiledare Jakob Ellemann-Jensen uppgav däremot på onsdagskvällen att en öppning av gränserna är en av de frågor han vill ta upp under de fortsatta förhandlingarna om nästa steg i återöppningen av Danmark som väntas inledas den 11 maj. Han pekade på att frågan diskuteras i Tyskland och att många danskar är beroende av de tyska sommargästerna. Även regeringens stötteparti Radikale Venstre vill ta upp frågan om gränsöppning uppger Danmarks Radio. (News Øresund)
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Erhverv12 måneder agoDen skånske færgetrafik skrumper – undtagen i Malmø
