Politik
Ny dansk sundhedsreform nedlægger regionerne


– Det er ikke fordi, de har fejlet. Det er ikke fordi, det var en dårlig ide. Men udfordringerne, vi står over for i dag, er nogle andre, siger Lars Løkke Rasmussen om nedlæggelsen af de fem regioner ifølge DR Nyheder. Foto: News Øresund
Onsdag d. 16. januar kunne statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) præsentere sin længe ventede sundhedsreform. Reformen betyder blandt andet, at de fem regionsråd nedlægges ved udgangen af 2020, hvilket inkluderer de to Greater Copenhagen-medlemmer Region Sjælland og Region Hovedstaden.
Danske regioner er på få år blevet udsat for en hel del politisk pres. På den ene side er regionerne blevet udsat for stramninger angående erhvervsfremmen, og nu presses regionerne helt til opløsning gennem den danske regerings sundhedsreform.
– Det er ikke fordi, de har fejlet. Det er ikke fordi, det var en dårlig ide. Men udfordringerne, vi står over for i dag, er nogle andre, siger Lars Løkke Rasmussen om nedlæggelsen af de fem regioner ifølge DR Nyheder.
Regionerne skal dog ifølge Lars Løkke Rasmussen fortsat fungere som sundhedsforvaltninger. Det betyder, at den økonomiske styring af danske sygehuse samles et enkelt sted – hos Sundhed Danmark beliggende i Aarhus – mens ansvaret for driften af sygehusene tilhører sundhedsforvaltninger.
Der vil være fem sundhedsforvaltninger med hovedsæde samme sted som de nuværende regioner, så der vil rent geografisk set ikke være nogen forandring. Udover at forvandle regionsråd om til sundhedsforvaltninger, etableres der yderligere 21 ’sundhedsfællesskaber’ på tværs af landets akutsygehuse.
Sundhedsfælleskabernes skal samle det givne områdes sygehus, praktiserende læger og kommuner til bedre at samarbejde om patienterne.
(News Øresund)
Fakta – Mål med reformen 2025
Reformen forventes at udmønte sig i administrative besparelser på 2,3 milliarder kroner frem mod 2025.
Der skal være 500.000 færre sygehusbesøg 2025.
Der skal være 40.000 færre indlæggelser.
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september